Predstavujeme vám ambasádorov FSRT, tentoraz Lukáša a Pedra, ktorý s vami budú behať každú stredu 18.30 h v Bratislave. Ich terénom je Hrad, Slavín, Petržalská hrádza, mosty, ale aj okolité lesy až po Železnú Studničku. Čítať viac..
"Atletika je kráľovná športov a šprint kráľovskou disciplínou s veľkou konkurenciou," tvrdí Ján Volko. Do širokého povedomia sa dostal, keď v roku 2017 získal v Belehrade na halových majstrovstvách Európy striebornú medailu v behu na 60 m. Dostal sa tak medzi európsku a svetovú špičku šprintérov a v neposlednom rade dosiahol aj nový slovenský rekord (6,58 s). Čítať viac..
Behmi naprieč Bratislavou a okolím vás budú sprevádzať zaujímavé tváre. Čítať viac..
Pitný režim neznamená iba príjem tekutín počas behu. Nedostatočný príjem vody počas dňa na seba nedá dlho čakať pri večernom behu. Telo vodu stiahne na miesto, kde ho esenciálne potrebuje a k dehydratácii dôjde skôr, ako sa nazdáte. Čítať viac..
Dnes prší, nejdem behať... Dnes príliš fúka, je hmla, je zima, sneží, je tma... Niektorých ľudí je celkom ľahké odhovoriť od behu. Stačí na to iné ako slnečné počasie. Ale ako je to s behom v teple? Mnoho ľudí teplo nepovažuje za prekážku k behu. Čítať viac..
Už máš nakúpené všetko potrebné, aj odhodlania máš dosť, počasie celkom praje, ale ty stále nie a nie sa odhodlať. Stále tomu čosi chýba, maličkosť, žeby sparing partner? Čítať viac..
Bežecká sezóna je v plnom prúde, v súčasných horúcich dňoch môže dať zabrať i najodhodlanejšiemu bežcovi. Je preto potrebné poznať svoje sily, zistiť, aké je práve pre vás to ideálne tempo. Čítať viac..
Laktátový spád je parameter, ktorý hovorí o tom, ako telo reaguje a znáša záťaž z tréningov a ako rýchlo sa dokáže zotaviť. Laktátový spád sa meria z krvi, prvý odber sa vykoná 5 minút po ukončení záťažového testu a druhý po ďalších 10 minútach. Čítať viac..
Mnohokrát odkryjú skryté ochorenia srdca. Ale je to aj veľká bežecká zábava a nástroj pre motiváciu. Reč je o športových výkonnostných testoch, ktoré zďaleka nie sú určené iba pre profesionálnych športovcov. Je niekoľko lekárskych inštitúcií a komerčných spoločností, ktoré takéto testy vykonávajú, pričom by ich mali absolvovať najmä vytrvalci. Čítať viac..
Tento maratónsky plán je založený na pevnej štruktúre behov počas týždňa a nestanovuje tempá, ale odporúča riadiť sa tepmi bežca v daný deň. To znamená, že pokiaľ tepy človeka odzrkadľujú úroveň jeho vyčerpanosti alebo prebytku energie, odzrkadlí sa to aj na výkonoch. Čítať viac..
Na Slovensku je kolískou maratónu Medzinárodný maratón mieru v Košiciach. Tak, ako sú jeho hniezdom grécke Atény. „Legenda, s ktorou sa zrod maratónu spája, hovorí o gréckom vojakovi Feidippidovi, ktorý bežal trať dlhú 42,195 km z mesta Maratón do Atén, aby oznámil, že Peržania boli porazení. Po behu a odovzdaní odkazu vraj skolaboval a od vyčerpania zomrel. Čítať viac..
Trasa behu je jedna zo základných vecí, ktorú si bežci študujú pri plánovaní maratónov. Veľmi dôležitou súčasťou tréningov na maratón má byť strečing a regenerácia. A to nielen vtedy, keď sa pripravujete na maratón, ale aj vtedy, keď „netrénujete, len beháte“. Kritické bývajú kilometre nad približne 33 km, čo je akousi fyziologickou hranicou človeka, kedy vyčerpá všetku rýchlu energiu svojho tela. Čítať viac..
Predsavzatie, že začnem cvičiť alebo behať patrí medzi tie najbežnejšie plány Nového roka. V lepšom prípade nás inšpirujú ľudia, ktorí vďaka športu vyzerajú nielen úžasne, ale fascinuje nás aj ich životná energia. V horšom prípade sa nad týmto predsavzatím zamýšľame vtedy, keď máme nadváhu alebo iné zdravotné problémy. Čítať viac..